Dzień Dobry. Panie Prezesie czy może się Pan przedstawić naszym internautom?

Witam. Jestem rodowitym poznaniakiem, mam zonę, trzy córki i siedmioro wnucząt. Z zawodu jestem inż. elektrykiem i mgr fizyki obecnie na emeryturze. Nigdy nie należałem do partii. Od 1980 w ramach ruchu „Solidarność” zaangażowałem się w działalność obywatelską.

Andrzej Bielerzewski to człowiek zaangażowany w sport, sprawy miejskie, itd. Jak doszło do Pańskiego zaangażowania w sport?

Zawsze podziwiałem sportowców, lubiłem się poruszać, a do sportu trafiłem dzięki koledze.

Czy uprawiał Pan sport, a jeżeli tak to jaki?

Musze się pochwalić że w 1958-60 byłem w szerokiej kadrze narodowej kajakarzy, a w 1964 r. Międzyszkolny Klub Sportowy Poznań, którego byłem trenerem  zdobył w tej dyscyplinie sportu.  Mistrzostwo Polski w kategorii młodzików.

Czym jest dla Pana sport?

Sport dla mnie jest wielka przygodą i doskonałą szkołą działania w zespole oraz umiejętności wygrywania, a także przegrywania. Ponadto dzięki sportowi mam wielu prawdziwych przyjaciół.

Jest Pan Prezesem klubu siatkarskiego UKS „Rataje” Poznań. Jak doszło do tego, ze został Pan jego Prezesem oraz na czym polegają Pana klubowe obowiązki?

Prezesem i założycielem UKS „Rataje” zostałem dzięki wnukowi, który trenował siatkówkę i mieliśmy obaj szczęści zapoznać prawdziwego miłośnika i znawcę tej dyscypliny sportu pana Zbigniewa Wozniaka, który wyszedł z pomysłem założenia klubu. Moje klubowe obowiązki polegają głównie na zdobywaniu funduszy oraz pełnieniu funkcji reprezentacyjnych.

Czym jest dla Pana siatkówka?

Siatkówka wyczynowa jest dla mnie sportem wymagającym dużych umiejętności technicznych i taktycznych, zmuszającym do  zespołowego działania. Ponadto jest sportem bardzo widowiskowym i „eleganckim”, w którym sprawność fizyczna musi iść w parze z „pomyślunkiem” A co jest równie ważne to rekreacyjnie można uprawiać ją, w każdych warunkach terenowych bez względu na ilość posiadanych lat.

Jest Pan radnym miejskim. Co Pan może powiedzieć na temat tej strony swojego życia?

Podobnie jak w sporcie, bycie radnym wiążę się z szeregiem wyzwań, których rozwiązanie wymaga dużej determinacji, wiedzy i pracy. Dzięki sportowi wykonuję  obowiązki radnego z wiarą w powodzenie podjętych działań wiedząc, że jest ono uwarunkowane jakością pracy i czasem poświęconym  na ich realizację. Przede wszystkim jednak  lubię tą pracę i umiem cieszyć się z sukcesów oraz godzić z porażkami.

Jakie cechy powinien mieć dobry radny w pańskim odczuciu?

Przede wszystkim musi mieć czas na wypełnianie mandatu radnego oraz umiejętność  życzliwego wysłuchiwania  problemów, dotyczących całego Miasta jak i poszczególnych mieszkańców, z którymi się oni do niego zwracają. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie zawodowe i doświadczenie nabyte podczas pracy zawodowej i w życiu rodzinnym. Niebagatelną rolę spełnia też praktyka zdobyta w działaniach społecznikowskich i samorządowych.

W strukturach miejskich działa Pan już dłuższy czas. Co udało się Panu osiągnąć w czasie swojej działalności?

Szczególnie zaangażowałem się  z powodzeniem w następujące sprawy:
* doprowadziłem do powstania osiedli samorządowych, ich umocnienia, zwiększenia środków finansowych oddanych im do dyspozycji, a ostatnio do ich zreformowania
*działając w komisji „grantowej” umożliwiłem powstanie szeregu boisk sportowych, wyremontowanie sal gimnastycznych, urządzenie terenów zielonych oraz ścieżek rowerowych.
*w trosce o ochronę środowiska doprowadziłem do kontynuacji prac odtwarzających i modernizujących system stałego doczyszczania wód rzeki Cybiny zasilających Jezioro Maltańskie.
*byłem jednym z inicjatorów wprowadzenia w Poznaniu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w miejscu ich powstawania.
*w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci byłem współtwórcą finansowanego przez Miasto programu nauki pływania w klasach II i III.
*jako przewodniczący zespołu ds. MPK przyczyniłem się do zreformowania systemu komunikacji zbiorowej.
*przewodnicząc Podkomisji ds. Obiektów Sportowych Miasta przyczyniłem się do rozbudowy i modernizacji: Malty, Areny, „Chwiałki”, MOS-u na Śródce oraz ich dostępności dla dzieci i młodzieży, a także doprowadzenia do rozpoczęcia prac nad budową Term Maltańskich”.
*dostrzegając konieczność niesienia pomocy ludziom starszym, przewlekle chorym przewodniczę Radzie Społecznej Zakładu Opiekuńczo -Leczniczego przy ul. Mogileńskiej doprowadzając do jego modernizacji i rozbudowy..

Wkrótce w Poznaniu odbędą się wybory m.in. do Rady Miasta. Czy zamierza się Pan ubiegać o ponowne miejsce w radzie, a jeżeli tak to jakie cele stawia Pan sobie na ewentualna kolejna kadencje?

Zamierzam ubiegać się ponownie o mandat radnego. Moje cele to:
-w gospodarce komunalnej: rozwój komunikacji zbiorowej poprzez komunikację szynową we współpracy z koleją oraz budowa parkingów buforowych, powiększenie sieci ścieżek rowerowych, dalsze ulepszanie gospodarki odpadami
– w sporcie: budowa systemu „piramidalnego” szkolenia dzieci i młodzieży w siatkówce, promocja i stworzenie lepszych warunków dla uprawiania sportu amatorskiego przez dzieci i seniorów, pomoc w uprawianiu sportów indywidualnych poprzez  dbałość i ulepszanie „obiektu maltańskiego” oraz odzyskanie i modernizacja stadionu na Golęcinie,
– w zdrowiu i pomocy społecznej  zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsc  w zakładach rehabilitacyjno opiekuńczych oraz zreformowaniu na wzór  lecznictwa otwartego szpitali

W ostatnim czasie był Pan również gościem na imprezie organizowanej przez SKF KS Poznań. Jak oceni Pan przebieg tej imprezy oraz działania działaczy i klubu SKF KS Poznań? . Czy pańskim zdaniem obecność młodych ludzi w sporcie jest dobra?

Podziwiałem rozmach i perfekcyjną organizację tej imprezy oraz byłem pod wrażeniem umiejętności i  zaangażowania  zawodniczek. Myślę że młodość działaczy SKF-u jest gwarancją dalszych sukcesów  Klubu. Mam nadzieje, że dzięki współpracy jaką ostatnio nawiązały nasze kluby, uda się nam nawzajem od siebie dużo nauczyć.

Czym jest dla Pana klub UKS „Rataje” Poznań?

Jest spełnieniem moich ciągle żywych ambicji sportowych, a poprzez obcowanie z młodymi ludźmi sprawia, że sam czuje się także, wbrew temu co widzę w lustrze, młodym jak za czasów gdy sam trenowałem i byłem trenerem

Jak jako Prezes klubu siatkarskiego zachęciłby Pan niezdecydowanych do podjęcia zajęć u Was?

Przyjdźcie, zobaczcie, spróbujcie sami, a przekonacie się że warto

Jakie  cele, ambicje i plany ma klub UKS „Rataje”?

Naszym celem jest głównie praca z młodzieżą, a jako uzupełnienie działalności traktujemy udział w rozgrywkach seniorskich . Ambicją naszą jest awansować do rozgrywek na szczeblu Mistrzostw Polski w kategoriach młodzików i juniorów. Plany nasze i nadzieje  wiążą się ze współpracą pomiędzy klubem, a szkołami żeby poprzez  możliwie duży nabór dzieci móc „zarazić ich bakcylem sportu ”, a tych najzdolniejszych doprowadzić do sukcesów na szczeblu Polski

Doświadczony Prezes i doświadczony trener p. Zbigniew Wozniak to dwie wizytówki klubu z Rataj. Jak wygląda codzienna współpraca Prezesa z głównym trenerem?

Zbyszek jest  główną siłą napędową i strategiem, a ja staram się mu pomagać w realizacji celów, które przed nami stawia .

Jakie są najważniejsze osiągnięcia klubu UKS „Rataje”?

Uważam że największym naszym osiągnięciem jest skompletowanie doskonałej kadry trenerskiej, posiadanie dzięki życzliwości zaprzyjaźnionych Dyrektorów Szkół właściwej bazy treningowej, a pomoc Miasta umożliwia nam bieżącą działalność. Z wyników sportowych bez fałszywej skromności możemy stwierdzić że byliśmy przez ostatnie lata najlepsi w Poznaniu w kat. kadetów i juniorów, w Wielkopolsce mieliśmy stałe miejsce na podium, a w ub. sezonie awansowaliśmy do półfinałów MP

Czy prowadzicie zajęcia dla młodzieży, a jeżeli tak to jakie?

Naszym głównym celem jest praca z dziećmi i młodzieżą. Mamy stałe zajęcia dla początkujących oraz młodzików, kadet ów i juniorów. Organizujemy także dla nich obozy sportowe, wyjazdy integracyjne i umożliwiamy udział w turniejach i rozgrywkach

W Poznaniu w pewnym okresie czasu królowało hasło „Poznań stawia na sport”. Czy Pana zdaniem miasto Poznań angażuje się w działalność sportową?

Oczywiście. Życzliwość dla sportu i osobisty w nim udział, pana Prezydenta Ryszarda Grobelnego i śp Macieja Frankiewicza oraz ogromna profesjonalna praca Wydziału Kultury Fizycznej, doprowadziły do tego, że Poznań jest liderem w rywalizacji sportu młodzieżowego, odbywają się tutaj imprezy  rangi mistrzostw Świata, Europy i Polski, mamy wspaniały Tor Maltański, a ostatnio także Stadion Miejskim, Arenę oraz bardzo wiele boisk szkolnych ze sztuczną nawierzchnią. Nie można także zapomnieć o naszym „Kolejarzu” i innych klubach oraz dyscyplinach sportowych będących czołówką krajową

Andrzej Bielerzewski to nie tylko człowiek sportu i radny miejski. Jaki jest :Pan w życiu prywatnym? Co lubi Pan robić w czasie wolnym?

Niech na ten temat wypowiedzą się lepiej moi najbliżsi: żona, dzieci i wnuki oraz koledzy,  będzie to bardziej obiektywnie. W czasie wolnym lubię bawić się z wnukami uprawiać sporty: pływanie, kajakarstwo, jazda na rowerze oraz oczywiście grać w siatkówkę. Ponadto lubię czytać najlepiej noblistów, uprawiać ogródek, a także zwyczajnie się lenić.

Jak przezywa Pan swoje sukcesy i porażki oraz występy siatkarzy UKS „Rataje” ?

Z sukcesów się cieszę i nimi chwale, porażki przeżuwam dość mocno ale krótko, a występy moich zawodników  jak wyżej tylko do kwadratu.

Czego należy życzyć Panu na kolejne dni i tygodnie?

Oby wszystko przebiegło tak jak dotychczas zarówno w sprawach rodzinnych, działaniach społecznych, wyborach, sukcesach klubu, a zdrowie i dobra forma dopisywały.

Serdecznie dziękuję  za rozmowę.

By admin